6 sposobów na efektywniejszą pracę projektanta ogrodów

Początki prowadzenia własnej działalności wymagają czasu, poświęcenia i cierpliwości. Wykonywanie wszystkich zadań w pojedynkę jest bardzo pracochłonne, przez co spada liczba klientów chętnych na profesjonalne wykonanie projektu ogrodu. Na szczęście istnieje kilka sposobów, na poprawienie płynności pracy. Aby móc w pojedynkę zmaksymalizować procent świadczonych usług, należy skupić się na optymalizowaniu pewnych procesów przy jednoczesnym zwiększeniu efektywności w pracy. O tym, jak to zrobić jest cały dzisiejszy wpis. Zaprojektuj swój dzień i rośnij.

6 sposobów na podniesienie efektywności

ogrodyAranżacje ogrodów np. w pięknym Wrocławiu należą do pracochłonnej czynności. Na końcowy, wizualny efekt składa się szereg rzeczy – od sprawnej pracy własnej, przez płynny kontakt, aż po zadowolenie klienta. Między czasie zachodzi zjawisko rozwoju osobistego, co przekłada się na większą ilość zleceń. Przygotowaliśmy niezwykle przydatną listę, która ułatwi właściwe planowanie działań tak, aby projektowanie ogrodów stało się jeszcze efektywniejsze.

1. Wyznaczanie i monitorowanie postępów

Praca z klientem opiera się m.in. na dostarczeniu projektu ogrodu w ustalonym terminie. W końcu nie jest to zajęcie na dzień, czy dwa. Z tego względu nie tylko wyznaczanie celów, ale także ich monitorowanie jest kluczowe. Działanie to umożliwi oszacowanie potencjalnych założeń finansowych w skali miesiąca, kwartału i roku. Dlatego cel związany z projektowaniem ogrodów powinien być SMART:

  • Specific – jasny i konkretny, np. 25 projektów w danym roku.
  • Measurable – mierzalny,
  • Achievable – możliwy do osiągnięcia na aktualne możliwości.
  • Relevant – zgodny z obecnie wykonywaną strategią, aby działanie przybliżało do zamierzonych rezultatów.
  • Time oriented – określony w czasie, np. rok.

2, Szablon oferty

W początkowej fazie prowadzenia działalności jednoosobowej warto zautomatyzować jak największą ilość możliwych rzeczy. Jedną z nich jest szablon oferty dla klienta. To aranżacja ogrodów wrocławskich powinna zająć najwięcej czasu, aby projekt był najwyższej jakości i spełniał oczekiwania usługobiorcy, a nie powiązane z nimi zajęcia.

W szablonie mogą znajdować się informacje dotyczące zasady rozliczeń, zakresu projektu (plan nawierzchni i potencjalne instalacje pod nią), podziału realizacji na etapy, z datą ich zakończenia, czy jakiekolwiek inne zasady współpracy.

3, Brief

Przed przystąpieniem do realizacji projektu ogrodu na wrocławskim podwórku należy zebrać jak najwięcej informacji, ponieważ im więcej danych na początku, tym mniej poprawek później. Przykładowe pytania skierowane do klienta powinny uzyskiwać odpowiedzi, na takie kwestie jak:

  • specjalne wymagania uwzględniające osoby niepełnosprawne i alergików,
  • sugestie dotyczące stylu, materiału i kolorystyki,
  • końcowe wyposażenie i potencjalne atrakcje.

Można też zamieścić kilka pytań otwartych lub miejsce na pomysły oraz zdjęcia usługobiorcy, którymi się inspiruje.

4. Notatki

Pojawienie się na rozmowie z klientem z niechlujnym zeszytem do notatek może doprowadzić do braku zaufania w efekcie przełożyć się na rezygnację z dalszej współpracy. Skoro aranżacje ogrodów kojarzą się z pewnego rodzaju sztuką i zmysłem artystycznym, niewskazane jest, by małe szczegóły zaważyły o utracie klienta.

Owszem, prowadzenie notatek ze spotkania może odbywać się na papierze, jednak warto posiąść umiejętność szybkiego pisania na klawiaturze i zabierać ze sobą laptopa. Przyczyni się to do oszczędności czasu dla dwóch stron.

5. Planowanie tygodnia

Warto poświęcić osobny dzień na spotkania oraz telefony i maile. Projektowanie ogrodów powinno odbywać się w maksymalnym skupieniu. Umawianie się tego samego dnia na spotkanie, odpisywanie na wiadomości oraz spędzanie czasu przy projekcie wpłynie negatywnie na szybkość i jakość wykonanej pracy. Dlatego warto planować te zadania na osobne dni, ponieważ pomoże to zaoszczędzić sporo chwil, a jak wiadomo, czas to pieniądz.

6. Płynny przepływ informacji

Mailowy przepływ informacji na początku kariery okaże się dobrym pomysłem, jednak z każdym kolejnym klientem może być ciężko się połapać w gąszczu wiadomości. Z kolei praca na Dropbox’ie może być trudna dla potencjalnych klientów. Warte uwagi są dostępne na rynku platformy ułatwiające planowanie i zarządzanie projektami oraz komunikowanie się z klientami.

Jak widać, praca nad projektem ogrodu składa się z wielu pobocznych rzeczy, które wpływają na finalny czas realizacji zadania oraz zadowolenie klienta. W ogólnym rozrachunku działania nad projektowaniem ogrodów we Wrocławiu i nie tylko sprowadzają się do umiejętnego planowania, korygowania, jeśli coś nie działa poprawnie oraz myślenia o rozwoju w perspektywie długoterminowej. Ponadto zapraszamy także do wpisu na temat profesjonalnego zakładania trawników.